Blog

Czym charakteryzują się tafle szkła stosowane w oknach?

Przy wyborze przeszkleń, które zostaną zamontowane w domu jednorodzinnym lub budynku użytkowym większość kupujących zwraca uwagę na podstawowe parametry użytkowe stolarki budowlanej, a więc wielkość współczynnika przenikania ciepła odpowiedzialnego za straty energii oraz poziom tłumienia dobiegającego z zewnątrz hałasu. Liczba cech charakteryzujących szkło do okien PCV, aluminiowych czy drewnianych jest jednak znacznie większa i obejmuje m.in. odporność na włamanie, współczynnik przepuszczalności energii słonecznej czy poziom przenikania światła. Przekonajmy się, jakie jest znaczenie najważniejszych zmiennych określających rodzaj szkła i sprawdźmy, jak zbudowane są szyby używane w nowoczesnych oknach.

Szyby czy pakiety zespolone?

W tradycyjnych oknach skrzynkowych przeszklenie miało postać mocowanej do drewnianej ramy tafli szkła. W nowoczesnych konstrukcjach stosuje się jednak pakiety szybowe składające się z połączonych ze sobą tafli, między którymi znajduje się przekładka z metalu lub tworzywa sztucznego. Przestrzeń między szybami jest wypełniona gazem, który zwiększa izolacyjność pakietu – zwykle jest to argon, a niekiedy droższy krypton. Na ogół wykorzystywane są zestawy składające się z dwóch szyb o różnej grubości, co ułatwia skuteczne ograniczenie przenoszenia dźwięków, można jednak spotkać także pakiety 3-szybowe.

Jakie szkło jest używane do tworzenia pakietów szybowych?

Szkło wykorzystywane w nowoczesnych oknach może mieć różną specyfikę, jeżeli chodzi o zabarwienie, a tym samym charakterystykę wpadającego do wnętrza światła. Klasyczne rozwiązanie to szkło typu float, które ma lekko zielonkawe zabarwienie, stosuje się jednak także szkło białe, które ma barwę neutralną. Dostępne są tafle ze szkła adsorpcyjnego, które jest dodatkowo barwione w celu zmniejszenia przenikalności światła i ochrony przed dużym nasłonecznieniem. Istnieją tafle termochromowe, które nie powodują efektu zaciemnienia i pomagają w regulowaniu temperatury wewnątrz, odcinając część promieniowania. Warto też wspomnieć, że parametry szkła można kształtować również dzięki laminacji i stosowaniu folii poprawiających jego parametry np. wytrzymałość na uderzenia.

Copyright@2018 Prestige-Glass | All Rights Reserved | Designed by HashtagCloud