Blog

Metody nanoszenia nadruków na szkle

Szkło od lat wykorzystywane jest jako dekoracja naszych wnętrz. Dzięki swojej uniwersalności dobrze prezentuje się zarówno w salonie, gabinecie, sypialni, jak i łazience czy kuchni. Rozwój obróbki szkła pozwala uzyskać dekoracje pasujące zarówno do tradycyjnie urządzonych pomieszczeń, jak i tych bardziej nowoczesnych. Szczególnie popularne jest zdobienie szkła poprzez nanoszenie na nie nadruków.

Firmy produkujące szklane elementy do naszych wnętrz, prześcigają się w wymyślaniu nowych możliwości dekoracji, obróbki szkła i wykorzystania go jako elementu wyposażenia. Praktyczność tych rozwiązań sprawia, że wiele osób szuka sposobów na wykorzystanie szkła w swoim domu lub mieszkaniu. Nanoszenie nadruków na szkle to technika zdobienia, która cieszy się zainteresowaniem również dzięki możliwości personalizacji szklanej tafli. Jak przebiega ten proces? Jakie jeszcze mamy możliwości zdobienia szkła?

Nadruk na szkle, oryginalny sposób na podkreślenie naszego stylu

Szklane elementy to często wybierany sposób ozdoby pokojów, gabinetów i przestrzeni użytkowej. Czasami szukamy metod ich personalizacji, gdy chcemy, aby odzwierciedlały nasze gusta i upodobania. Najczęściej szklane panele z grafiką można spotkać w kuchni. Chronią one przestrzeń między szafkami od zabrudzeń i stanowią piękne wykończenie dekoracyjne. Dzięki temu, że łatwo się je czyści jest to bardzo praktyczne rozwiązanie. Taka ozdoba jest odporna na działanie wilgoci, więc nie musimy martwić się o rozwój bakterii i pleśni w miejscach, gdzie ją umieścimy. Grafiki na szkle hartowanym to opcja jak ozdobić przestrzeń obok kuchenki, która narażona jest na mechaniczne uszkodzenia. Jednak kuchnia to niejedyne miejsce, gdzie można wykorzystać szkło z nadrukiem. Sprawdzi się ono również jako szklane drzwi, front do szafek i szaf lub jako wykończenie gablot i kredensów. Nadruk na szkle możliwy jest dzięki rozwojowi technik drukarskich, które dawno już wykroczyły poza drukowanie na papierze. Metoda UV pozwala na bezdotykowe przenoszenie obrazu z pamięci komputera na powierzchnię szklaną. Wykorzystuje się do tego tusze polimerowe, które po zakończeniu drukowania utwardzane są światłem UV.

Inne metody przenoszenia grafiki na szkło

Metoda nadruku na szkle jest jedną z prostszych i mniej czasochłonnych metod, ale nie jest to jedyna opcja, dzięki której możemy cieszyć się piękną grafiką na szkle. Szyby można również grawerować laserem lub piaskować. Piaskowanie szkła jest popularnym sposobem na uzyskanie matowego, nieprzezroczystego wzoru, który nanoszony jest mechanicznie za pomocą dyszy, z której wydostaje się piasek pod ciśnieniem. Ciekawą metodą jest również laminowanie szkła, które pozwala na uzyskanie eleganckiego efektu. Proces ten polega na sklejeniu ze sobą kilku warstw szkła: bezbarwnego lub kolorowego. Między nimi można umieścić grafikę, która dodatkowo nada dekoracji trójwymiarowości. To jedno z rozwiązań stosowanych w kuchni i łazience, ponieważ jest bardzo łatwe w utrzymaniu czystości. Motyw tak umieszczony w szkle jest bardzo trwały i nie musimy martwić się, że ulegnie zatarciu.

Copyright@2018 Prestige-Glass | All Rights Reserved | Designed by HashtagCloud